• Školský vzdelávací program

        •  

          Súkromná základná umelecká škola, Odorín 65 

           

          ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM 

          VÝCHOVNÁ  ČINNOSŤ 
           

          Stupeň vzdelania      ISCED 1B, ISCED 2B, ŠPD

          Dĺžka štúdia: ISCED 1 B - prvý stupeň, prvá časť - najviac štyri roky 

                                        ISCED 2 B - prvý stupeň, druhá časť - najviac päť rokov 

          ŠTÚDIUM PRE DOSPELÝCH - najviac štyri roky

          Forma štúdia: poobedňajšia

          Vyučovací jazyk:        slovenský

          Druh školy:     základná umelecká škola

          Dátum schválenia: 25.8.2022

          Miesto vydania: Súkromná základná umelecká škola,  

          Odorín 65 053 22 Odorín

          IČO:  50911074

          Riaditeľ školy: Mgr. Zdenka Poklembová DiS.art.

          (pečiatka školy): 
           

          www.szusodorin.edupage.org

                                   

          Zriaďovateľ: Mgr. Silvia Kubovčíková, DiS.art.

          Adresa: Odorín 72 

          Kontakty: 0905 500 363

          Platnosť                       Dátum:   04.09.2023                Zaznamenanie inovácie, zmeny úpravy apod.                           

          Revidovanie 
           

          OBSAH

           

          1. VŠEOBECNÁ  CHARAKTERISTIKA ŠKOLY
          • Charakteristika pedagogického zboru a personálne  zabezpečenie.
          • Spolupráca s rodičovským združením. 
          • Spolupráca vedenia školy s radou školy, predmetovými komisiami, pedagogickým zborom a rodičmi.

           

          1. PERSPEKTÍVY A VÍZIE ZUŠ 
          • Priority rozvoja školy na nový školský rok.
          • Vlastné zameranie školy.
          • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky.
          • ZUŠ a jej prínos  ku kultúrnemu profilu obce Odorín.

           

          1. MATERIÁLNO-TECHNICKÉ VYBAVENIE
          • V oblasti informačnej a komunikačnej technológie.
          • Finančné zabezpečenie.
          • Investičné zámery  na roky  2022 - 2026: 
          • Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní.

           

          1. ORGANIZÁCIA VÝCHOVNO-VZDELÁVACIEHO PROCESU V ZÁKLADNEJ UMELECKEJ 

          ŠKOLE

          • Dĺžka štúdia a formy výchovy a vzdelávania.
          • Stupne základného umeleckého vzdelania, ktorý  sa dosiahne  absolvovaním  školského vzdelávacieho programu.
          • Zoznam študijných odborov a ich zameranie, čísla uplatňovaných učebných plánov.
          • Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní.Mandala zuš spišský hrhov
          • Ciele a poslania výchovy primárneho a nižšie sekundárneho umeleckého vzdelávania.

           

          1. PROFIL ABSOLVENTA
          • Profil žiaka v jednotlivých odboroch.

           

          1. VNÚTORNÝ  SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ŽIAKOV 
          • Prospech žiaka v jednotlivých predmetoch sa klasifikuje stupňami.
          • Podmienky bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní.
          • Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní.

           

          1. VNÚTORNÝ  SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLY 
          2. POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH A ODBORNÝCH ZAMESTNANCOV 
          3. UČEBNÉ  PLÁNY 


           

          PRÍLOHY: 1. Učebné plány

           



           

          I.

                       VŠEOBECNÁ  CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

                Súkromná základná umelecká škola v Odoríne  predstavuje ucelenú sústavu výchovy a vzdelania, ktorá poskytuje mladej generácii možnosť rozvíjať svoje nadanie v niektorej z tvorivých disciplín. Jednotlivé zložky tejto sústavy a ich výstupy sú uspôsobené tak, že umožňujú žiakovi pokračovať v umeleckej príprave na vyššom stupni a postupne sa kvalifikovať pre profesionálny výkon niektorého umeleckého povolania. Hlavným cieľom ZUŠ je výchova umením (formovanie osobnosti), k umeniu (rozvoj schopnosti tvoriť a prijímať umenie) a pre umenie (príprava na profesionálnu umeleckú činnosť). Základná umelecká škola pôsobí na najširšej základni a v systéme umeleckého vzdelávania predstavuje základný článok. Svojím hudobným /HO/ a výtvarným /VO/ odborom predstavuje školu, ktorá sa venuje špecializovanej odbornej výchove žiakov so zvýšeným záujmom a predpokladmi pre umeleckú tvorbu. ZUŠ vytvára podmienky pre aktívnu umeleckú činnosť žiakov základných a stredných škôl v čase mimo vyučovania v popoludňajších hodinách. 

          Základná  umelecká škola poskytuje základné umelecké vzdelanie podľa § 17 Školského zákona o výchove a vzdelávaní (ďalej len §...), pripravuje na štúdium odborov vzdelávania umeleckého, vzdelávania v stredných školách a v konzervatóriách; pripravuje aj na štúdium na vysokých školách s pedagogickým alebo umeleckým zameraním. SZUŠ v Odoríne  chce vychovať celý rad absolventov, ktorí by významným spôsobom ovplyvnili najmä oblasť kultúry v našej spoločnosti. Veríme, že mnohí sa vypracujú na zrelé tvorivé osobnosti, ktorých talent a umelecké majstrovstvo bude prezentovať slovenskú kultúru na domácej pôde aj v zahraničí, a je a bude súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. ZUŠ  v obciach na Slovensku sú často jedinými iniciátormi a realizátormi kultúrneho života v oblasti hudby a výtvarného umenia. ZUŠ sú určite aj jedinečným prínosom SR do systému európskeho umeleckého školstva  a sú v podstate komunikačným kanálom, ktorým sa zvyšuje celková kvalita života a spolunažívania. 

          SZUŠ v Odoríne  má prenajaté obecné priestory Základnej školy Odorín 65 v budove kde sa nachádza  učebňa hudobnej náuky, učebňa HO a učebňa VO. V prenajatých priestoroch Základnej školy Jamník 184 je Elokované pracovisko s učebňou VO a učebňou HO.

          Súkromná základná umelecká škola, Odorín 65, 053 22 Odorín po vydaní  zriaďovacej listiny  vydanej zriaďovateľom je právnickou osobou. Vystupuje v právnych vzťahoch, svojím menom ponesie zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.

           

          Škola s umeleckými odbormi – hudobný /HO/ a výtvarný /VO/,  má zriaďovateľa – fyzickú osobu, ktorá dala podnet a mala snahu zriadiť ZUŠ.  Financovanie súkromnej zuš prebieha podľa Nariadenia vlády SR z 1.1.2004 o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve.  





           

          Charakteristika pedagogického zboru a personálne  zabezpečenie

          Predpokladaný počet vyučujúcich v pedagogickom zbore – 13 učiteľov, 1 ekonóm.









           

          Spolupráca s rodičovským združením 

          Pozitívny vzťah školy a rodičov nie je mysliteľný bez jestvovania rodičovskej organizácie. Každá z nich, pôsobiaca na hocijakej inej škole, je schopná pružne reagovať na všetky zmeny a vhodne stimulovať také, ktoré prospievajú rozvoju vzdelávania a výchovy. O to sa bude snažiť aj rodičovská rada pri SZUŠ Odorín, aby vyjadrovala a presadzovala záujmy rodičov, pedagógov a žiakov.

          Rodičovské združenie pri SZUŠ  v Odoríne bude pracovať v záujme detí, pomáhať pri metodickej a inej odbornej činnosti na škole. V ZUŠ je rodič súčasťou školy, lebo na akciách ako sú koncerty, výstavy výtvarných prác sú rodičia prítomní. Preto je  potrebná veľmi dobrá spolupráca RZ, vedenia školy, ale i celého pedagogického zboru. To je predpokladom dobrých výsledkov školy, ktoré sa zákonite odrazia aj pozitívne vo výchove detí. 



           

          Spolupráca vedenia školy s radou školy, predmetovými komisiami, pedagogickým zborom a rodičmi

          Z legislatívneho hľadiska sa stáva veľmi dôležitá spolupráca vedenia školy s radou školy(ďalej RŠ)ktorá sa vyjadruje ku koncepčným zámerom rozvoja školy, k výsledku hospodárenia školy, k plánu práce, atď. Je potrebná spolupráca do  takej miery, aby sa jej umožnila hladká a bezproblémová činnosť. Spolu s RŠ, združením rodičov mienime postupom času hľadať a vytvoriť také podmienky, aby škola mohla predať výsledky svojej práce prostredníctvom výchovných koncertov, vystúpení, akcií, ktoré môžu priniesť škole finančný zisk.

          Dominantnou skutočnosťou vo vzťahu k legislatíve, zriaďovateľovi, rodičom, žiakom a zamestnancom je ustanovenie o zodpovednosti riaditeľa za pedagogickú a odbornú úroveň školy, výsledky práce a hospodárenie školy. Pre naplnenie týchto kritérií je  nevyhnutné získať čo najviac kvalifikovaných pedagogických zamestnancov a ďalej pokračovať v ich  vzdelávaní  / formou   doplnkového  štúdia,    samo štúdiom, návštevou profesionálnych umeleckých či hudobných alebo divadelných  telies, výstav, naberaním skúseností na súťažiach, hľadaním zdrojov odborného rastu na festivaloch, prehliadkach, seminároch a následne prenášanie informácii do jednotlivých predmetových komisií./

          Dôležité  miesto v tomto systéme zohrávajú predmetové komisie ( ďalej PK)  v jednotlivých umeleckých odboroch ZUŠ, ktoré majú tiež istú mieru zodpovednosti za výchovno-vzdelávacie výsledky školy, prípadne jej zapojenie do spoločenského a kultúrneho života obce Odorín. V spolupráci s členmi jednotlivých oddelení  bude nutné skvalitniť činnosť niektorých  PK, lebo svojou kvalitnou prácou zodpovedajú za odborný rast žiakov, rozvoj ich talentu, zapojenie do školskej i mimoškolskej práce, osobnostný rast, ktorú ako odborníci na príslušný predmet povedú prostredníctvom kvalitne vypracovaných plánov práce. 

          Dôležitou  oblasťou, ktorú mienime ďalej rozvíjať, je spolupráca  vedenia školy a pedagogického zboru s rodičmi.  Je potrebné do života školy  viac zapájať rodičov. Úspech riadenia školy vidíme teda  aj v pozitívnej a bezproblémovej spolupráci  reťazca – žiak, rodič, pedagóg, vedenie školy, odbor školstva, obec a opačne. Závažnosť tejto skutočnosti znásobuje fakt, že kvalitne odvedená práca v podobe neustáleho napredovania umeleckých schopností žiaka, okrem iného vhodne prezentovaného na verejnosti, súťažiach atď. je rozhodujúcim  motívom pre ďalších záujemcov o štúdium na tejto škole v jednom z umeleckých odborov, ktoré im ZUŠ poskytne. 

          Len záujem žiakov  a štúdium na našej škole, „spokojní“ žiaci a rodičia sú zárukou dostatku finančných prostriedkov a  opodstatnenosti existencie a rozvíjania školy.

           

          II.

          PERSPEKTÍVY A VÍZIE ZUŠ 
           

          • Každoročne na základe prijímacích skúšok predpokladáme  zvýšený počet žiakov, 
          • V personálnej oblasti bude našou snahou znížiť počet pedagogických zamestnancov na skrátený úväzok a nahradiť ich perspektívnejšími pedagógmi prijatými na celý úväzok.
          • Nárastom odborných pedagógov a ich ďalšieho vzdelávania a  bude dôležité, aby riaditeľka školy priebežne riešila s finančným oddelením obce Odorín úpravu rozpočtu školy. Bude treba riešiť aj otázku normatívu na individuálne a kolektívne vyučovanie. Individuálne vyučovanie v HO je finančne nákladnejšie pre školu, ale je potrebné aj zvýšenie normatívu pre kolektívne vyučovanie. 
          • Riaditeľka školy určí na základe smernice výšku školného na prijateľnej úrovni.

           

          Priority rozvoja školy 

          • Bude našou snahou podporiť žiakov všetkých umeleckých odborov na škole, aby sa zapojili do súťaží podľa ponúk v tomto školskom roku.
          • Prioritou školského roka bude naďalej aj kúpa nových hudobných nástrojov /klavír, gitaru/ podľa finančných možností.
          • Vo výtvarnom odbore realizovať výtvarné výstavy obrazov.
          • Žiaci hudobného odboru začnú realizovať hudobné predstavenia nielen v rámci koncertov, ale aj samostatné muzikálové hry.
          • V prípade priaznivého finančného vývoja by sme chceli zabezpečiť počítačové vybavenie v každej učebni pre potreby všetkých odborov, nakoľko sú IKT zapracované do všetkých umeleckých  odborov na  ZUŠ. Tento zámer budeme riešiť v rámci možností, aj cez projekty v prípade, že to bude umožnené MŠ SR aj základným umeleckým školám. 
          • Samozrejme prvoradou úlohou školy aj v budúcom školskom roku bude sústavná práca na skvalitňovaní výchovno-vzdelávacieho procesu školy. Cesta k nemu vedie cez celoživotné vzdelávanie učiteľov, cez odborné semináre, kvalifikačné skúšky, kurzy, návštevy koncertov, výstav a predstavení, ale aj vzájomné výmeny skúseností kolegov a hospitácie.
          • Udržať stúpajúci trend počtu žiakov vo všetkých odboroch školy rozširovaním ponuky štúdia v hudobnom odbore o ďalšie nástroje, vo výtvarnom odbore dať príležitosť deťom, ktoré chcú rozvíjať svoj písomný prejav.
          • Aktualizovať dosahované výsledky na stránke školy.
          • Zúčastňovať sa súťaží organizovaných pre žiakov ZUŠ.
          • Rozširovať interné i verejné podujatia a neustále skvalitňovať ich umeleckú úroveň.
          • Zaviesť tradíciu organizovania verejných koncertov žiakov hudobného odboru aktuálne k výročiu významného skladateľa.
          • Naďalej rozvíjať spoluprácu s materskými a základnými školami.
          • Spolupracovať s inštitúciami a organizáciami mesta a flexibilne reagovať na ich požiadavky ohľadne vystúpení.



           

          Základom úspechu je kvalita vízie školy, pre ktorú vie riaditeľ získať nielen všetkých pracovníkov školy, ale i jej okolie. Preto našou snahou je zapájať sa do rôznych projektov a dostávať sa tak do povedomia čo najširšej verejnosti. Ponúkame žiakom i ďalšie programy, ktoré napomáhajú žiakom k lepšej školskej úspešnosti, rozvíjajú ich a umožňujú im tvorivo vypĺňať voľný čas. K nim možno priradiť budovanie tradícií školy, objavovanie a postupné využívanie možností špecifík regiónu. Aby naša škola bola tzv. „otvorenou školou“, ktorá na verejnosti  propaguje a reprezentuje výsledky  svojej práce a bolo zabezpečené vzájomné prepojenie činností a informácií smerom von i dnu.

          Používanie IKT chceme zapracovať do učebných plánov pre všetky odbory, týmto vzniká potreba vybavenia, na ktorú škola nemá finančné prostriedky. 

          Za prioritu pri sprístupňovaní  informácii o škole, výsledkov školy a väčšieho kreditu, považujeme prácu na webovej stránke. Prostredníctvom internetu, ktorý v súčasnom období je nevyhnutný pre skvalitnenie práce,  je potrebné nadviazať užšie kontakty s organizátormi rôznych súťaží a festivalov pre žiakov ZUŠ, aby učitelia mali včas dostatočné informácie o podmienkach súťaže. Vhodná je aj  spolupráca medzi inými školami podobného zamerania na Slovensku a v zahraničí,  kde žiaci majú možnosť porovnať svoje výsledky s rovesníkmi inej školy v inom štáte. Pomocou internetu  využiť aj možnosť vyhľadávania zdrojov na financovanie nových vzdelávacích aktivít, vyhľadávanie grandov, prostriedkov z nadácií, prípadne prostriedkov z medzinárodných projektov.  Toto smerovanie  môže byť jedným z mimorozpočtových zdrojov ako doplnkovým zdrojom financovania školy.

          Vo svojej práci sa zameriame aj na stmeľovanie učiteľského kolektívu a na zabezpečenie dobrých medziľudských vzťahov, čo je nevyhnutné pre vytváranie dobrej pracovnej pohody na škole. Hospitačnou činnosťou a osobnými pohovormi budeme  jednotlivým vyučujúcim (ako aj začínajúcim učiteľom), pomáhať pri odstraňovaní ich nedostatkov vo vzdelávacom procese.  Dôraz kladieme aj na to, aby v škole prevládal demokratický štýl riadenia. V riadení výchovno-vzdelávacieho procesu vo vzťahu k pedagogickému zboru nemienime používať direktívne a administratívne príkazy, donucovanie, ale preniesť ťažisko riadenia na stimulovanie vlastných hybných síl pracovníkov, na ich aktivitu, tvorivosť, orientáciu na riešenie problémov súvisiacich s rozvojom školy, dať väčšiu dôveru pracovníkom školy pri riešení aktuálnych otázok. 

          Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky

           

          silné stránky

           

          • zabezpečenie dostupnosti vzdelania pre spádovú oblasť
          • hodnoty školy – otvorenosť, úcta, tvorivosť, zvedavosť, dôstojnosť, priateľstvo, tolerancia, ľudskosť, múdrosť,
          • prezentovanie školy na verejnosti,
          • estetika tried, učební školy,
          • tvorivá spolupráca školy s ďalšími výchovnými organizáciami ( gospelovou skupinou Odamos, Základnou školou a  Materskou školou Odorín a Jamník).
          • zvýšený počet interných i verejných podujatí,
          • starostlivosť o nadaných žiakov,
          • starostlivosť o deti vyžadujúce špecifické podmienky vzdelávanie, 

           

          slabé stránky

           

          • nedostatok finančných prostriedkov na nákup hudobných nástrojov,
          • vyučovanie v HO kvôli priestorovým podmienkam končí v neskorých večerných hodinách, chýbajú učebne pre individuálnu nástrojovú hru, samostatný ateliér pre žiakov VO.

          Základným predpokladom spolupráce sú tiež dobré vzťahy medzi rodičmi a školou. Na viacerých školách sa učitelia sťažujú, že iba málo rodičov má trvalý záujem o spoluprácu so školou. Mnohé štúdie dokazujú, že jedným z najdôležitejších faktorov pri vytváraní dobrej spolupráce je vzájomná úcta. Ak existuje dôvera a úcta, možno pristúpiť k riešeniu problémov, ktoré sú v disciplíne žiakov, ich vyučovaní a učení. Takúto klímu nemožno dosadiť. Musí vyrásť zo spôsobu riadenia školy a prác, ktoré sú založené na poznatkoch a sociálnych podmienkach správania človeka a činnosti systémov. Ukázalo sa , že predpokladom  pre vytvorenie úcty je potrebná ochota počúvať iné názory a ochota k rozumným kompromisom.  Dobré vzťahy pomáha tiež budovať príjemné fyzické prostredie školy. Je pre nás veľmi dôležité, aby naša škola  nevyzerala  krásne len z vonkajšieho pohľadu, ale aby všetci, čo ju navštevujú sa tu  naozaj dobre cítili.



           

          2.1 Vlastné zameranie školy

          - zachovávanie kultúrnych a duchovných hodnôt so zameraním na náš región,

          - zachovávanie ľudových tradícií.

          - združovanie žiakov v detských súboroch a školských telesách



           

          2.2 Zachovávanie kultúrnych a duchovných hodnôt so zameraním na región

           

          V našej obci od roku 2002 pôsobí gospelová skupina Odamos pod vedením Mgr. Silvie Kubovčíkovej. Má 27 členov. Účinkuje na sv. omšiach sobášoch, či iných slávnostiach. Pri ZUŠ funguje detský  spevácky zbor DOREMI, ktorý bude úzko spolupracovať s gospelovou skupinou. V rokoch 2001-2006 v Odoríne fungovala organová škola. Rozvoju hry na organe sa chceme venovať postupným rozširovaním HO o tento predmet. Moderná doba nám denne prináša množstvo nových informácií z oblasti informačných technológií. Pod ich vplyvom sa z bežného života postupne vytrácajú základné morálne hodnoty spoločnosti, ako sú rodina, priatelia a celkový spoločenský život, čo spôsobuje značné obmedzovanie komunikácie medzi ľuďmi aj v takých malých spoločenských skupinách akými sú rodiny. ZUŠ prostredníctvom rozvíjania umeleckého talentu našich detí, môže pomáhať rozvíjať aj tieto komunikačné schopnosti.  V rámci speváckeho oddelenia funguje FSS Ľeľija. Do budúcna plánujeme založiť detský folklórny súbor pri ZUŠ, to je jeden z atribútov rozvíjania týchto možností. Hlavným cieľom by bol návrat ku koreňom a k ľudovým tradíciám, ktoré formovali slovenský národ. Slovenské ľudové tradície boli súčasťou každodenného života slovenskej rodiny, pomáhali jej prekonávať ťažkosti bežného života, rodinné tragédie a boli súčasťou všetkých rodinných osláv ako i celkového spoločenského, náboženského i politického života svojej doby.



           

          VŠETKY ODBORY

          • v spolupráci s MŠ v predstihu vytipovať talentovaných žiakov
          • neustále zvyšovať kvalitu výučby v individuálnom i kolektívnom vyučovaní
          • zabezpečiť dostatok vhodnej a aktuálnej študijnej literatúry
          • prísne individuálny prístup k žiakom a upravenie učebnej látky v rozsahu povolenom učebnými plánmi a osnovami podľa schváleného ŠVP (30 %)
          • talentovaným žiakom ponúknuť možnosť rozšíreného štúdia predmetov
          • u talentovaných žiakov s predpokladom ďalšieho štúdia na umeleckých školách včas upraviť učebné plány s ohľadom na úspešnosť pri talentových skúškach
          • motivovať žiakov k vyšším a lepším výkonom možnosťou reprezentácie seba i školy na verejných kultúrnych vystúpeniach a súťažiach
          • pri vyučovaní kolektívnom i individuálnom klásť dôraz na citovú a výchovnú stránku, zabezpečiť pri výučbe priateľskú, tvorivú atmosféru
          • zohľadňovať špecifické požiadavky rodičov a žiakov, pri tvorbe rozvrhu hodín individuálne riešiť dochádzajúcich žiakov zo vzdialených obcí
          • vytvárať podmienky na rozvoj mimoriadne nadaných žiakov prostredníctvom ich zapájania do súťaží regionálnych, celoslovenských a medzinárodných
          • v súlade s platným ŠVP a ŠkVP rozširovať možnosti využitia IKT pri výučbe v oboch odboroch
          • zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi

           

          HUDOBNÝ ODBOR

          • kvôli reprezentácii školy navonok na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach založiť na škole popri fungujúcej školskej kapele ŠKOL-KAP viacero orchestrálnych telies z talentovaných žiakov - rôzne nástroje
          • rozšíriť ponuku študijných predmetov 
          • skvalitniť prácu PK  s dôrazom na obsah vyučovania
          • zvýšiť efektivitu vyučovania
          • sústavne zlepšovať vedomosti a zručnosti žiakov
          • sústavne analyzovať úroveň zručností talentovaných žiakov s dôrazom na ich prípravu a zapájanie sa do celoslovenských súťaží a prehliadok v individuálnej hre na nástrojoch
          • rozbor propozícií celoslovenských hudobných súťaží, analýza požadovaných zručností v týchto súťažiach a včasné zabezpečenie notových materiálov a vlastnej prípravy vytipovaných žiakov
          • v súvislosti s modernizáciou výučby zaraďovať do repertoáru žiakov skladby ľahších žánrov, populárnych skladieb a tým sa prispôsobiť viac požiadavkám žiakov, rodičov i širšej verejnosti pri verejných vystúpeniach a zároveň zvýšenie motivácie u žiakov
          • rozšíriť repertoár hry žiakov o všetky štýlové obdobia a moderné smery
          • v nadväznosti na predchádzajúci bod - vzdelávanie sa pedagógov, zabezpečiť vhodný notový materiál a inováciu metodiky výučby nástrojovej hry
          • každoročná organizácia koncoročných verejných triednych koncertov – sebarealizácia súťaživosť, sebavedomie
          • organizovať žiacke verejné koncerty v spolupráci s kultúrnymi a školskými zariadeniami z okolitých obcí
          • zatraktívniť organizačnú štruktúru žiackych koncertov - nie podľa veku, ale formou deja, konkr. časového zamerania, tematiky a pod. (barok, hudba kontinentov a pod.)
          • zvýšiť záujem vyuč. predmetu klavír o hru na keyboarde, zvládnutie metodiky výučby na tomto predmete vzhľadom na neustále sa zvyšujúci počet záujemcov o tento predmet 
          • v predmete hudobná náuka (HN) rozvíjať vhodnými metódami (Kodály a iné) intonačné a spevácke schopnosti a zručnosti žiakov
          • spájať výučbu HN s vyučovaním hudobného nástroja - medzipredmetové vzťahy
          • viesť žiakov k inovatívnym zdrojom nadobúdania informácií (didakt. a multimed. technika, medzipredmetové vzťahy a pod.)
          • zapájanie žiakov do celoslovenských súťaží žiakov v oblasti HN



           

          ZUŠ a jej prínos  ku kultúrnemu profilu obce Odorín

          Prínos ZUŠ vidíme v tom, že ZUŠ bude súčasťou kultúrneho rozvoja v obci, o čom budú svedčiť rôzne hudobné podujatia a aktivity, do ktorých sa zapoja nielen učitelia  a žiaci , ale aj rodičia. ZUŠ na rozdiel od ZŠ svojou  špecifickou obsahovou náplňou - koncerty, výstavy, tvorivé dielne, scénické projekty - motivujú rodiča k oveľa intenzívnejšej spolupráci, pretože práve charakter školy im dáva možnosť stať sa súčasťou tohto procesu.   Veríme, že prínosom ZUŠ, teda aj obce a nášho regiónu bude aj  zviditeľňovanie sa i v zahraničí.  

          Výsledkom práce učiteľov na ZUŠ  by mal byť  celý rad absolventov, ktorí umeniu zasvätia svoj  život, ale aj tí, ktorí si zájdu na koncert, či zahrajú v súbore.

           

                                     Prierezové témy

           

          V rámci predmetu je venovaná pozornosť čiastkovým aspektom Multikultúrnej výchovy, Osobnostnej

          a sociálnej výchovy, Mediálnej výchovy a Estetickej výchovy.

          · Multikultúrna výchova - poznávanie a porovnávanie umeleckých prejavov rôznych národností

          a kultúr

          · Osobnostná a sociálna výchova - sebapoznanie a seba poňatie žiaka ako súčasti sociálnych

          skupín

          · Mediálna výchova - rozvíjanie kritického myslenia pri práci s rôznymi zdrojmi informácii,

          poznatkov a skúseností

          · Estetická výchova – posilňovanie kladného vzťahu k umeniu, rozvoj estetického vkusu

          V prierezových témach sa zameriame na tradičnú kresťanskú kultúru /duchovné tradície, gospelová hudba, zameriame sa na umelcov tohto regiónu/.



           

          III.
           MATERIÁLNO-TECHNICKÉ VYBAVENIE

          Pre kvalitnú prácu  a  realizáciu  výchovno-vzdelávacích výsledkov je potrebné mať aj kvalitné materiálno-technické vybavenie. V rámci vlastných finančných  možnosti  je potrebné zakúpiť materiálne vybaviť školu(hudobné nástroje, notový materiál), postupne vybaviť jednotlivé odbory   kvalitnými  učebnými  pomôckami, aby vyučovacie hodiny boli zaujímavejšie, progresívnejšie, približujúce umenie ako prostriedok pre pochopenie krásna. Finančné náklady spojené s prevádzkou školy  a jej technickej vybavenosti  sú    často nepostačujúce a veľmi finančne náročné.

          Všetky dobré projekty, či plány sa môžu zrealizovať len vtedy, ak budú na realizácii zainteresovaní s plnou zodpovednosťou všetci pedagogickí a prevádzkoví pracovníci školy, za účinnej pomoci nadriadených orgánov. 

          Škola bude využíva na výučbu priestory ZŠ Odorín 65:

           

          hudobný odbor

            -    3 učebne pre individuálnu nástrojovú hru a hudobnú náuku

           

          hudobný odbor

            -    2 učebne pre individuálnu nástrojovú hru a hudobnú náuku

            

          V oblasti informačnej a komunikačnej technológie / IKT/ zavádzať informačné technológie a multimediálnu techniku do vyučovania  a rozširovať ponuky výchovy a vzdelávania a zvyšovanie jej kvality.

          - postupne integrovať IKT do vyučovania vo všetkých odboroch,

          - podporiť a zabezpečiť pravidelný systém tvorby edukačného softvéru,

          - pripravovať digitálne učebné materiály, digitálne pramene a iné učebné pomôcky,

          - využívať IKT na spoluprácu medzi školami. 

           

          Ľudia

          • zabezpečiť IKT kompetencie pre učiteľov,

          • finančne ohodnotiť učiteľa s IKT kompetenciami a prepojiť na kariérny rast,

          • zabezpečiť prípravu a posudzovanie edukačného softvéru a elektronických materiálov. 

          Infraštruktúra

          zabezpečiť prístup k IKT pre žiaka a učiteľa,

          • postupne vybaviť IKT učebne tak, aby každý žiak mal prístup k jednému počítaču

          • dataprojektor , interaktívne tabule,

          • špecifický multimediálny hardvér, tlačiarne, skenery, videokamery, digitálne fotoaparáty,

          • zabezpečiť prístup k sieti – prístup do internetu zo všetkých počítačov školy,

          • vysokorýchlostný internet,

          • bezdrôtové pripojenie wifi,

          • IKT vo vyučovacom procese a mimo vyučovania,

          • tvoriť a koordinovať vývoj edukačného SW,

          • rozvíjať vlastnú webovú stránku školy,



           

          Finančné zabezpečenie  (trvalá úloha):

          a/ rozpočet,

          b/  mimorozpočtové zdroje:

          • úhrada nákladov (diferencovaná),
          • RZ pri SZUŠ Odorín (spolupráca),
          • sponzorstvo (vyhľadávanie).

           

          Investičné zámery  na roky  2022 - 2026:

           

          - nákup učebných pomôcok: klavír, akordeón, učebné pomôcky – literatúra a notový materiál,  výpočtová technika – každoročne,

          -vytvoriť ďalšie triedy – samostatný ateliér pre výtvarný odbor, triedy pre hudobný odbor.

           

          Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

          Za dodržiavanie predpisov BOZP bude zodpovedať bezpečnostný technik, ktorý v spolupráci s vedením školy bude zodpovedať za dodržiavanie noriem BOZP, bude viesť agendu BOZP, organizovať školenia pre zamestnancov ZUŠ, vypracuje plán revízií a v spolupráci s vedením školy zabezpečí odstraňovanie nedostatkov

           

           



           

          IV.

          ORGANIZÁCIA VÝCHOVNO-VZDELÁVACIEHO PROCESU V ZÁKLADNEJ UMELECKEJ ŠKOLE

           

          Dĺžka štúdia a formy výchovy a vzdelávania

          Základná umelecká  škola v Odoríne poskytuje  a organizuje:

          - prípravné štúdium 

          - základné štúdium 

          - štúdium pre dospelých

           

          Prípravné  štúdium má najviac dva ročníky. Je určené pre žiakov prvého stupňa základnej školy a pre nadané deti vo veku pred plnením povinnej školskej dochádzky. 

           

          Základné  štúdium sa člení na dva stupne:

           

          Prvý  stupeň má najviac 8 ročníkov, hudobná náuka končí po 7 rokoch. V záverečnom ročníku I. stupňa sa vyučuje hudobná náuka ako príprava na prijímacie skúšky pre žiakov pripravujúcich sa na stredné školy s umeleckým zameraním.

          Pre žiakov, ktorí  nenavštevovali prvý stupeň základného štúdia, možno

          zriadiť jednoročné prípravné štúdium. 

          Druhý stupeň má najviac štyri ročníky 

           

          Štúdium pre dospelých má štyri ročníky.

           

          Vyučovanie je individuálne a skupinové. Počty žiakov v jednotlivých vyučovacích predmetoch určujú  učebné plány.




           

          Riaditeľ základnej umeleckej školy môže prerušiť štúdium žiakovi na jeho žiadosť alebo na žiadosť  jeho zákonného zástupcu. 




           

          Stupne základného umeleckého vzdelania, ktorý  sa dosiahne  absolvovaním  školského vzdelávacieho programu.

           

          Prípravné  štúdium má najviac dva ročníky. Je určené pre žiakov prvého stupňa základnej umeleckej školy a pre talentované deti v predškolskom veku na intenzívne diagnostikovanie umeleckých schopností dieťaťa a jeho následné zaradenie do príslušného umeleckého odboru. Výchovno-vzdelávací proces vychádza prevažne zo spontánnych a hrových činností dieťaťa, ktoré vychádzajú z automotivačnej hravosti a z detskej tvorivosti. Je dôležité venovať pozornosť psychologickým faktorom – prirodzenej túžbe dieťaťa po tvorivosti, hre a improvizácii – prebudiť vnímavosť, predstavivosť a následne formovať návyky. Hravý spôsob výučby PŠ zefektívňuje prácu, udržuje záujem dieťaťa a rozvíja jeho fantáziu. 

           

          Základné štúdium sa člení na

           

          • prvý stupeň, ktorý nadväzuje na prípravné štúdium  / má najviac deväť ročníkov /
          • druhý stupeň, ktorý nadväzuje na prvý stupeň základného štúdia / má najviac štyri ročníky/

           

          Prvý stupeň základného štúdia sa člení :

          • prvú časť / má najviac štyri ročníky/ žiak získa primárne umelecké vzdelanie
          • druhú časť / má najviac päť ročníkov/ žiak získa sekundárne umelecké vzdelanie

           

          Prvá časť prvého stupňa základného štúdia – primárne umelecké vzdelanie

          ISCED 1 B

          Druhá časť prvého stupňa základného štúdia – nižšie sekundárne umelecké vzdelanie ISCED 2 B

          Rozšírené štúdium je určené pre žiakov , ktorí v základnom štúdiu preukážu mimoriadny

          talent, nadanie a výborné študijné výsledky.

          Zaradenie žiaka do rozšíreného štúdia navrhuje triedny učiteľ. Návrh predkladá riaditeľovi školy do 31. marca školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom má byť žiak zaradený do rozšíreného štúdia. 

          Skrátené štúdium – v ňom sa žiaci pripravujú na štúdium na stredných a vysokých školách

          pedagogického a umeleckého zamerania.




           

          • Zoznam študijných odborov a ich zameranie, čísla uplatňovaných učebných plánov:

           

          hudobný odbor: vyučovanie v prípravnom štúdiu, v I. stupni základného štúdia a štúdia pre dospelých:

           

          prípravné štúdium č. 1a, 1b

          hra na klavíri č. 3, 19

          hra na gitare č. 4

          hra na basovej gitare č. 18a

          hra na akordeóne č. 4, 19

          hra na heligónke č. 10,13

          hra na organe č. 21

          hra na husliach č.4

          hra na bicích nástrojoch č. 7

          spev č. 8

          zborový spev č. 9



           

          Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní 

          Základné umelecké  vzdelanie môže žiak získať úspešným absolvovaním vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v základnej umeleckej škole s vyučovacím jazykom slovenským podľa §12.

          Základné  umelecké vzdelanie sa člení na:

          - primárne umelecké vzdelanie, ktoré získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre prvú časť prvého stupňa základného štúdia základnej umeleckej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.

          - nižšie sekundárne umelecké vzdelanie, ktoré získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre druhú časť prvého stupňa základného štúdia základnej umeleckej školy - dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou. 

          Štúdium pre dospelých, ktoré získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu štúdia pre dospelých základnej umeleckej školy - dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou

           

          Ciele a poslania výchovy primárneho a nižšie sekundárneho umeleckého vzdelávania

          Súčasná  základná umelecká škola svojimi špeciálnymi vzdelávacími a kultúrno-výchovnými cieľmi, obsahom a organizáciou vzdelávania v značnej miere spĺňa požadované atribúty školy s významným kultúrno-výchovným poslaním. ZUŠ vytvára podmienky pre aktívnu umeleckú činnosť žiakov základných a stredných škôl v čase mimo vyučovania v popoludňajších hodinách, ich náplň sa tak stáva významnou a zmysluplnou súčasťou programu výchovy a vzdelávania a účinným nástrojom úsilia proti negatívnym prejavom správania, drogovej závislosti a kriminalite. 

          Z vyššie uvedeného jednoznačne vyplývajú nasledovné  ciele: 

           

          • rozvíjať kreatívne myslenie,

           

          • rozvíjať emočnú inteligenciu, pestovať zmysel pre dobro a krásu,

           

          • budovať v dieťati hodnotový systém a obranyschopnosť voči tlaku reklamy, gýču, preferencii materiálnych hodnôt a pod.,

           

          • usmerňovať dieťa k vyšším duchovným hodnotám,

           

          • prispôsobovať sa potrebám konkrétnych oblastí, zohľadňovať nové trendy vo vývoji umení,

           

          • viac sa venovať vývoju vkusnej orientácie detí,

           

          • úzka spoluprácu ZUŠ nielen so základnými školami v mieste pôsobenia, ale i s obcou, kultúrnymi centrami či umeleckými súbormi v mieste školy a pod.,

           

          • sústavne vzdelávať a rozširovať obzor žiakov – nielen ich odbornej umeleckej úrovne, ale i v oblasti komunikačno-ľudskej,

           

          • využívať systém projektového vyučovania je možné realizovať dvojakým spôsobom: 1. formou vytvárania integrovaných hudobno-scénických a výtvarných projektov rôznych typov (vyžaduje medziodborovú spoluprácu v rámci škôl, prípadne i zaangažovanie profesionálnych umelcov z umeleckých súborov, pôsobiacich v mieste školy ) alebo 2. analytickým spôsobom v rámci teoretických predmetov. 

           

          • primerane veku rozvíjať kľúčové spôsobilosti, zmysluplné základné vedomosti a znalosti a vypestovať základ pre záujem o celoživotné vzdelávanie

           

          • naďalej upevňovať povedomie národného a svetového kultúrneho dedičstva 




           

           

          V.

          PROFIL ABSOLVENTA

          Po ukončení primárneho umeleckého vzdelania ZUŠ má  žiak osvojené základy hudobnej, výtvarnej a prvotnej kultúrnej gramotnosti. Žiaci  majú schopnosť logicky uvažovať, ovládajú základy hudobnej, výtvarnej výchovy, základnú hudobnú,  výtvarnú abecedu, terminológiu a gramotnosť podľa učebných osnov, sú schopní verbálne vyjadriť svoje pocity a postrehy vzťahu výrazových prostriedkov hudby, výtvarného umenia, a ich účinku na seba a na diváka, poslucháča.

          Sú oboznámení  so základnými okruhmi sociálnej funkcie hudby a výtvarného umenia, slovenskou ľudovou tradíciou (jej zvykoslovím) ako aj tradíciou ostatných národností žijúcich na Slovensku.

          Mali by ovládať techniku umeleckej tvorby (alebo interpretácie) na vekovo primeranej úrovni v súlade s učebnými osnovami a individuálnymi dispozíciami žiakov. Preniknutie do štruktúry daných odborov ZUŠ je na vekovo primeranej úrovni a individuálnych schopnostiach žiakov. 

          Po ukončení nižšieho sekundárneho umeleckého vzdelania ZUŠ  má žiak upevnené osvojené základy hudobnej, výtvarnej, a kultúrnej gramotnosti. Je schopný logicky uvažovať, odvodzovať abstraktné systémové vzorce, ovládajú na vyššej úrovni základy hudobnej, výtvarnej, pohybovej výchovy, hudobnú, výtvarnú abecedu, terminológiu a gramotnosť podľa učebných osnov, sú schopní verbálne a neverbálne vyjadriť svoje pocity a postrehy vzťahu výrazových prostriedkov hudby, výtvarného umenia a ich účinku na seba a na diváka, poslucháča.

          Sú oboznámení  so základnými okruhmi sociálnej funkcie hudby, výtvarného umenia, slovenskou ľudovou tradíciou (jej zvykoslovím) ako aj tradíciou ostatných národností žijúcich na Slovensku. 

          Majú prehľad o historickom vývoji umenia v danom odbore, umeleckých štýloch, formách a tvorcoch. Sú  schopní samostatne získavať, spracovať a vyhodnotiť  informácie.

          Ovládajú techniku umeleckej tvorby (alebo interpretácie) na vekovo primeranej úrovni v súlade s učebnými osnovami a individuálnymi dispozíciami žiakov.

          Preniknutie do štruktúry daných odborov ZUŠ je na vekovo primeranej úrovni a individuálnych schopnostiach žiakov.

          Absolvent ZUŠ tak získa základy pre osvojenie účinných techník (celoživotného) učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Váži si seba aj druhých ľudí, je spôsobilý ústretovo komunikovať a spolupracovať, je vnímavý k potrebám iných. Získa základy používania odborného jazyka a komunikácie v oblasti hudby, výtvarného umenia. Úroveň rozvinutosti kľúčových spôsobilostí, ktoré žiaci dosiahnu na konci programu  primárneho a nižšie ukončeného umeleckého vzdelania, nie je ukončená. Vytvára len bázu pre následné stupne vzdelania, pre celoživotné učenie sa, pre zapojenie sa do pracovného procesu. Rozvíjaním kľúčových spôsobilostí v životnom kontexte obsahu predmetov je tvorený model absolventa programu primárneho stupňa umeleckého vzdelania a nižšieho sekundárneho stupňa umeleckého vzdelávania. 

           

          Absolvent primárneho umeleckého vzdelaniaosvojené tieto kľúčové spôsobilosti: 

          (a) sociálno-komunikačné spôsobilosti

          - vyjadruje sa súvisle, výstižne a kultivovane písomnou aj ústnou formou primeranou primárnemu stupňu vzdelávania,

           

          - dokáže určitý  čas sústredene pracovať, náležite reagovať,

           

          - uplatňuje ústretovú  komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,

           

          - rozumie rôznym typom doterajších textov a bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať a vyjadriť svoj názor,

           

          - na základnej úrovni využíva technické prostriedky medziosobnej komunikácie,

           

          - rešpektuje kultúrnu rozmanitosť a preukazuje záujem o primeranú formu medzikultúrnej komunikácie, 

           

          (b) spôsobilosť v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

          - v každodenných situáciách mať schopnosť (na rôznych úrovniach) používať modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (projekty, vystúpenia, koncerty, výstavy),

           

          - rozvíja si schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré vedú k systematizácii poznatkov, 

           

          (c) spôsobilosti v oblasti informačnej a komunikačnej technológie

          – zavádzať informačné technológie a multimediálnu techniku do vyučovania v ZUŠ arozširovať ponuky výchovy a vzdelávania a zvyšovanie jej kvality. 

           

          (d) spôsobilosť učiť sa učiť 

          - získava schopnosť sebareflexie pri poznávaní a získavaní nových poznatkov,

           

          - na základe poskytovaných možností uplatňuje základy rôznych techník učenia sa a efektívne si osvojuje poznatky a študijné návyky,

           

          - vyberá a hodnotí získané informácie, spracováva ich a využíva vo svojom učení a v iných činnostiach,

           

          - zlepšuje svoju vytrvalosť a iniciatívu, hodnotí svoj pokrok, akceptuje spätnú väzbu a uvedomuje si svoje rozvojové možnosti,

           

          (e) spôsobilosť riešiť problémy

          - vníma a sleduje problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, vie rozoznať ozajstný problém, premýšľa o jeho príčinách a navrhne riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností z danej oblasti,

           

          - pri riešení problémov hľadá a využíva rôzne informácie, skúša viaceré možnosti riešenia problému, overuje správnosť riešenia a osvedčené postupy aplikuje pri podobných alebo nových problémoch,

           

          - pokúša sa problémy a konflikty vo vzťahoch riešiť primeraným (chápavým a spolupracujúcim)   spôsobom, 

           

          (f) osobné, sociálne a občianske spôsobilosti

          - vytvára si pozitívny sebaobraz, ktorý podporuje žiacku sebadôveru a sebarozvoj,

           

          - uvedomuje si vlastné potreby a aktívne využíva svoje možnosti,

           

          - uvedomuje si svoje silné a slabé stránky ako svoje tvorivé rozvojové možnosti,

           

          - sústreďuje sa na kvalitu a vhodnosť svojho výberu voľných činností, aktívne si chráni svoje fyzické a duševné zdravie,

           

          - kontroluje vlastné konanie (vrátane násilných a seba zničujúcich modelov konania) a vie odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,

           

          - uvedomuje si svoje práva a povinnosti a aktívne ich realizuje,

           

          - účinne spolupracuje v skupine, podieľa sa na vytváraní triednych, skupinových  a   celoškolských pravidiel, je zodpovedný a dodržiava dohody,

           

          - ochotne prijíma nové nápady, prípadne sám prichádza s novými nápadmi a postupmi, diskutuje o nich, prispieva k spoločnej práci,

           

          - podieľa sa na vytváraní podporujúcej a motivujúcej sociálno-emočnej klímy v triede a dobrých medziľudských vzťahov,

           

          (g)spôsobilosť vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

          - dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,

           

          - rozvíja schopnosť tvoriť a prijímať umenie,

           

          -dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (naúrovni primárneho vzdelávania),

           

          - uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,

           

          - cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície, rešpektuje vkus iných ľudí  a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor a vkusný postoj,

           

          - pozná základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,

           

          - pozná pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),

           

          - správa sa kultúrne, kultivovane, primerane okolnostiam, 

           

          - je tolerantný a empatický k prejavom iných kultúr.












           

          VI.

          VNÚTORNÝ  SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ŽIAKOV 
           

          Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.

          Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodického pokynu Ministerstva školstva Slovenskej republiky zo 6. augusta 2008 o základnej umeleckej škole.

               

          a) Prospech žiaka v jednotlivých predmetoch sa klasifikuje stupňami

          (1)

          a) 1. stupeň - výborný,

          b) 2. stupeň - chválitebný,

          c) 3. stupeň - uspokojivý,

          d) 4. stupeň - neuspokojivý. 

          (2) Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého polroka a druhého polroka sa vyjadruje stupňami

          a) prospel s vyznamenaním,

          b) prospel,

          c) neprospel. 

          (3) Žiak prospel s vyznamenaním, ak je z hlavného predmetu klasifikovaný stupňom 1 -výborný, v žiadnom z povinných predmetov nie je klasifikovaný stupňom horším ako 2 -chválitebný a z povinných predmetov nemá horší priemerný prospech ako 1,5. 

          (4) Žiak prospel, ak ani v jednom z povinných predmetov nie je klasifikovaný stupňom neuspokojivý. 

          (5) Žiak neprospel, ak má aj po opravnej skúške z niektorého povinného predmetu stupeň 4 - neuspokojivý. 

          (6) Prípravné štúdium sa hodnotí  slovne na tlačive schválenom ministerstvom školstva. 

          (7) Správanie žiaka sa osobitne neklasifikuje. 

          Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Hodnotenie budeme robiť podľa metodického pokynu, na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon. 

          Kritéria hodnotenia učiteľa vo vzťahu k žiakom 

          • vie diagnostikovať vývinové  a individuálne charakteristiky žiakov,
          • vie motivovať žiakov k učeniu,
          • rozvíja vyššie úrovne poznávania žiakov, logické myslenie, kritické myslenie, analýzu   tvorivosť,
          • rozvíja personálne zručnosti žiakov (samostatnosť, zodpovednosť), sebadôveru, sebahodnotenie, sebaúctu, sebamotiváciu...),
          • rozvíja sociálne zručnosti žiakov ( spoluprácu a kooperáciu, empatiu, vzájomnú pomoc, komunikáciu...),
          • pristupuje k žiakom individuálne, pomáha žiakom so špeciálnymi potrebami,              rešpektuje názory žiakov, podporuje ich vyjadrovanie.                                                                                                                                                   

          Kritéria hodnotenia učiteľa vo vzťahu k edukačnému procesu    

          • vie určiť edukačné  ciele vo väzbe na učebné osnovy,
          • vie určiť učebné ciele orientované na žiaka,
          • vie vybrať obsah edukácie, metódy, formy a ostatné prostriedky edukácie v nádväznosti na zvolené ciele,
          • využíva zážitkové učenie, kooperatívne učenie a iné formy sociálneho učenia,
          • dodržiava pravidlá hodnotenia žiakov, priebežne hodnotí snahu, výkon a pokrok žiaka,
          • vie určiť kritéria hodnotenia a objektívne hodnotiť žiaka, vytvára dobrú klímu v triede,
          • vie riešiť konflikty v triede
          • je žiakmi akceptovaný, má prirodzenú autoritu.

          Kritéria hodnotenia učiteľa vo vzťahu k sebarozvoju 

          • dokáže hodnotiť a reflektovať svoj výchovno-vzdelávací proces a vlastné správanie, pozná svoje silné a slabé stránky,
          • darí sa mu efektívne komunikovať s rodičmi žiakov,
          • vie komunikovať s inými organizáciami a okolím školy,
          • dokáže plánovať svoj profesijný rast,
          • absolvuje rôzne formy kontinuálneho profesijného vzdelávania s cieľom zlepšovať edukáciu,
          • dokáže nové vedomosti a zručnosti v škole implementovať prostredníctvom metodického združenie alebo predmetovej komisie,
          • využíva IKT v profesijnom rozvoji a v edukácii,
          • vie pracovať v tíme,
          • podieľa sa na zavádzaní zmien alebo inovácii v škole,
          • podieľa sa na tvorbe alebo realizácii projektov.

          Kritéria hodnotenia učiteľa vo vzťahu k normám a pracovnému správaniu 

          • vedie správne pedagogickú dokumentáciu,
          • dodržiava zákonník práce, vnútorný pracovný poriadok, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, pracovný čas...,
          • zúčastňuje sa pracovných a pedagogických porád,
          • podieľa sa na organizovaní a realizácii aktivít mimo vyučovania

                     ( vystúpenia, koncerty, vernisáže...),

          • dosahuje dobré výsledky so žiakmi na súťažiach regionálneho, celoslovenského i medzinárodného charakteru. 

           

          1. Podmienky bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri výchove a

          vzdelávaní 
           

          Budeme dbať  na to aby boli zabezpečené tieto podmienky:

          • bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie, 
          • poučenie žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, 
          • pravidelné školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru, 

          pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a odstraňovanie nedostatkov podľa výsledkov revízií... 
           
           c) Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

          • Ukončovanie štúdia

          [1)Prvá časť prvého stupňa základného štúdia, druhá časť prvého stupňa základného štúdia, druhý stupeň základného štúdia a štúdium pre dospelých sa ukončujú záverečnou skúškou.

          (2) Ak žiak alebo zákonný zástupca žiaka neuhrádza čiastočnú úhradu nákladov, možno štúdium ukončiť len k 31. januáru alebo k 30. júnu.

           

          • Vysvedčenie

          (1) Triedny učiteľ vyplní žiakom základného štúdia a štúdia pre dospelých vysvedčenie na predpísanom tlačive schválenom ministerstvom školstva. Škola ho vydá žiakovi na konci školského roka. Záverečné vysvedčenie škola vydá po ukončení prvej časti prvého stupňa základného štúdia, druhej časti prvého stupňa základného štúdia, druhého stupňa základného štúdia. ako aj po ukončení štúdia pre dospelých. 

          Na záverečnom vysvedčení žiaka, ktorý úspešne absolvoval prvú časť prvého stupňa základného štúdia, sa uvedie doložka „Žiak získal primárne umelecké vzdelanie"

          Na záverečnom vysvedčení žiaka, ktorý úspešne absolvoval druhú časť prvého stupňa základného štúdia, sa uvedie doložka „Žiak získal nižšie sekundárne umelecké vzdelanie".

          (2) Na vysvedčení sa uvádza klasifikácia z predmetov uvedených vo vzdelávacom programe príslušného odboru vzdelávania podľa príslušného ročníka, ktorý žiak navštevoval, a jeho celkové hodnotenie v príslušnom školskom roku.

          (3) Žiakovi, ktorému sa na základe vykonanej komisionálnej skúšky povolil postup do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka, sa na vysvedčení uvedie „Žiakovi sa na základe komisionálnej skúšky povoľuje postup do ... ročníka ... stupňa za kladného vzdelania".

          (4) Žiakovi, ktorého nebolo možné zo závažných dôvodov klasifikovať na konci školského roka ani v náhradnom termíne, sa na vysvedčení okrem údajov podľa odseku 2 uvedie doložka „Žiak nebol klasifikovaný a opakuje ročník".

          (5) Odpis vysvedčenia sa vydá na žiadosť osoby, ktorej bolo vysvedčenie vydané, alebo na žiadosť jej zákonného zástupcu. 

          Odpis musí byť doslovným odpisom originálu listiny, pričom sa uvedú mená, priezviská a akademické tituly osôb. ktorých podpisy sú na ňom uvedené, s pripojením značky „v. r.". Odpis sa opatrí doložkou o jeho obsahovej zhode s originálom listiny, overí sa odtlačkom pečiatky školy a podpisom osoby, ktorá odpis vydala, s uvedením miesta a dátumu jeho vydania. O vydaní odpisu sa vykoná záznam v príslušnom triednom katalógu žiaka s uvedením dátumu a podpisu osoby, ktorá odpis vydala. Neskoršia zmena mena alebo priezviska žiaka sa na origináli listiny ani na jej odpise nevyznačuje.

          • Spôsob organizácie komisionálnej skúšky v základnej umeleckej škole

          (1) Žiak školy sa klasifikuje na základe výsledkov komisionálnej skúšky.

          a) ak vykoná záverečnú skúšku z hlavného predmetu podľa § 7 ods. l,

          b) ak je zaradený do vyššieho ročníka na konci prvého polroka predchádzajúceho ročníka podľa § 6 ods. 2,

          c) ak je žiak zaradený do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka.

          d) ak vykoná opravné skúšky podľa § 10.

          e) pri postupových skúškach z hlavného predmetu na zaradenie do rozšíreného štúdia.

          f) ak žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie podľa § 9 ods. 3 a 4 alebo keď sa preskúšanie vykoná z podnetu riaditeľa školy podľa § 9 ods. 5.

          (2) Komisia pre komisionálne skúšky (ďalej len ..komisia") má najmenej troch členov: tvoria ju odborníci pre príslušný predmet alebo umelecký odbor. Členov komisie a jej predsedu vymenúva riaditeľ školy.

          (3) Komisia hodnotí podľa klasifikačnej stupnice uvedenej v § 8 ods. 1.

          (4) Komisia rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov: pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu.

          (5) Komisia vyhotoví protokol o vykonaní komisionálnej skúšky, ktorý potvrdia svojimi podpismi všetci členovia komisie.



           

           





           


           VII.
           VNÚTORNÝ  SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLY
           

          Cieľ kontroly:
          - získať prehľad o odbornej a metodickej pripravenosti učiteľov
          - zabezpečiť plynulý chod vyučovania, dodržiavanie pracovnej disciplíny
          - získať prehľad o úrovni výchovno-vzdelávacieho procesu
          - sledovať odstránenie nedostatkov vo výchovno-vzdelávacej činnosti z predchádzajúceho
          školského roka
          - získať prehľad o objektívnosti hodnotenia a klasifikácie žiakov jednotlivými učiteľmi, s cieľom
          zabezpečiť zjednocovanie kritérií pri klasifikácii
          - sledovať evidenciu o klasifikácii žiakov v zmysle Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu
          - sledovať efektívne využívanie finančných prostriedkov

          Formy, metódy a spôsob kontroly:
          a) Priama hospitačná činnosť, v ktorej riaditeľ a zástupca riaditeľa v spolupráci s vedúcimi PK budú sledovať:
          - dodržiavanie didaktických zásad, s osobitným zameraním na talentovaných žiakov
          - plnenie učebných osnov a metodických pokynov
          - využívanie učebných pomôcok a didaktickej techniky
          - dodržiavanie zásad klasifikácie žiakov, najmä u začínajúcich učiteľov
          - dodržiavanie psycho hygienických zásad vo výchovno-vzdelávacej činnosti
          - plnenie plánu práce školy, plánov PK
          - dodržiavanie bezpečnostných predpisov na vyučovacích hodinách
          b) Pozorovanie, individuálny rozhovor s učiteľom, hospitácie
          c) Previerky zamerané na plnenie učebných osnov a individuálnych učebných plánov
          d) Hodnotenie verejných vystúpení žiakov HO, výsledky výtvarných súťaží žiakov VO
          e) Spolupráca PK, kontrola dodržania časového plánu plnenia úloh, zovšeobecňovanie dobrých
          skúseností z výchovno-vzdelávacej práce
          f) Sledovanie dodržiavania vnútorného pracovného a školského poriadku, záväzného pre pedagogických zamestnancov a žiakov školy
          g) Sledovanie a kontrola dokumentácie školy
          - triedne knihy
          - osobné karty žiakov
          - triedne výkazy
          - záznamy o vedení mimoškolskej činnosti žiakov a učiteľov
          - plnenie BOZ, PO, CO, plnenie plánu revízií, plánu školení, vedenie Zápisníkov BOZP
          - správna evidencia inventáru školy
          h) Kontrola práce triednych učiteľov
          - správne a včasné vedenie triednej agendy
          - spolupráca s rodičmi
          - spolupráca s PK a Umeleckou radou školy
          - dodržiavanie rozvrhu hodín.

          ch)Plán kontrolnej činnosti.

          Kritéria hodnotenia pedagogických zamestnancov školy:
          - uvádzajúci učiteľ - kvalita zaškolenia nového pedagogického zamestnanca
          - príprava žiakov na prijímacie skúšky na ďalšie štúdium a prijatie na štúdium
          - organizovanie - pomoc pri organizovaní súťaží
          - príprava žiakov na súťaže a mimoškolské vystúpenia
          - výsledky v súťažiach (okresné, celoslovenské, medzinárodné)
          - výsledky žiakov v mimoškolských vystúpeniach, účasť na iných podujatiach (výstavy, vystúpenia)
          - správcovstvo kabinetov (hmotná zodpovednosť, nákup, výpožičky)
          - skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu
          - schopnosť využívania IKT, školenia a kurzy, schopnosť využívania IKT vo výchovno-vyučovacom
          procese
          - zvyšovanie si kvalifikácie, kariérny rast
          - zhotovovanie učebných pomôcok
          - získavanie sponzorských príspevkov, získavanie materiálneho zabezpečenia školy
          - získavanie rodičov pre činnosť v škole
          - aktívny prístup k zlepšovaniu školského prostredia
          - práca v PK a vedenie PK
          - ochota spolupráce s vedením školy
          - publikačná činnosť s umeleckým zameraním
          - vlastné umelecké vystúpenia pedagógov - (koncerty, výstavy)
          - výsledky v rámci školskej a mimoškolskej aktivity
          - výsledky v rámci iných organizácií a združení
          - iné funkcie /ZO OZ, obč. združenie, členstvo v reg. PK.

          Hodnotenie školy 

          Cieľom hodnotenia je:

          • aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené,
          • aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠkVP. 

          Dôraz je kladený na konštatovanie úrovne stavu a zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

          Vlastné hodnotenie školy je zamerané na: 

          • ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe a ich reálnosť a stupeň dôležitosti
          • posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe 
          • oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení.

          Monitorujeme pravidelne:

          • podmienky na vzdelanie, prostredie – klímu školy, 
          • priebeh vzdelávania – vyučovací proces - metódy a formy vyučovania, 
          • úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
          • výsledky vzdelávania, 
          • riadenie školy, 
          • úroveň výsledkov práce školy,

          Kritériom pre nás je:

          • spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov,
          • kvalita výsledkov, 

          Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú verejné a interné podujatia školy a analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, prehliadkach. 








           

          VIII.

          POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH A ODBORNÝCH ZAMESTNANCOV

           

          ŠPÚ Bratislava, KPÚ B. Bystrica ako aj MPC Prešov ponúkajú  možnosti odborných školení, špecificky zameraných na problematiku výuky na ZUŠ, tento bod je podrobne rozpracovaný v pláne kontinuálneho vzdelávania pre školu ZUŠ Odorín, kedy sú  vypracované  podmienky kariérneho rastu pedagogických zamestnancov ZUŠ podľa Zákona NR SR č. 317 z 24. júna 2009 o pedagogických zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov s platnosťou od 01. 11. 2009.

           

          IX.

          UČEBNÉ  PLÁNY 
           

          Učebné plány pre základnú umeleckú školu sú normatívny pedagogický dokument. Riaditeľ školy po prerokovaní s umeleckou radou môže upraviť učebné plány podľa potrieb v rozsahu 20% pri zachovaní hlavného predmetu a všetkých povinných predmetov.

           

          1. Vyučovacia hodina trvá 45 minút.

          2. Vyučovacie hodiny možno spájať alebo deliť. V hudobnom a výtvarnom odbore možno spojiť najviac tri vyučovacie hodiny v týždni. 

          3. V jednotlivých odboroch sa vyučuje formou individuálneho a skupinového (kolektívneho) vyučovania podľa príslušných učebných plánov (vek je uvádzaný ako odporúčaná optimálna hranica na zaradenie žiaka do štúdia a ročníka).

          4. Vyučovanie nepovinných predmetov vo všetkých odboroch a stupňoch zriaďuje riaditeľ školy.

          5. Mieru vyučovacej povinnosti učiteľov upravuje nariadenie vlády SR c. 162/2002 Z. z. o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov v znení neskorších predpisov.

          Povinný obsah vzdelania sa uvádza v platných učebných plánoch pre ZUŠ schválených MŠ SR č. CD-2009-27474/21375-1:911 s platnosťou od 1. septembra 2009 (primárne umelecké vzdelávanie) a UP MŠ SR dňa 22. 12. 2003 pod číslom 11 215/2003 s platnosťou od 1. septembra 2004, ktorý je záväzný pre všetky odbory v ostatných ročníkoch ZUŠ.

          Vzhľadom na to, že vyučovanie na ZUŠ má predovšetkým v hudobnom odbore individuálnu formu, konkrétne učebné osnovy a plány pre jednotlivých žiakov je možné vyhotoviť až po diagnostikovaní ich skutočných zručností a miery talentu, čo po prijímacích skúškach nie je možné objektívne posúdiť.





           

          X.

          UČEBNÉ  OSNOVY 
           

          Učebný plán musí byť ďalej konkretizovaný podľa učebných predmetov. Na to slúžia učebné osnovy. Učebná osnova je školský dokument, v ktorom je formulovaný cieľ, obsah, rozsah, postupnosť a program určitého vyučovacieho predmetu. Obsahuje základné metodické pokyny, organizačné formy a postupy pri preberaní jednotlivých oddielov, tematických celkov a tém. Rovnako ako učebný plán predstavuje základnú pedagogickú normu pre prácu vzdelávacej inštitúcie. Štruktúra učebných osnov obsahuje na jednej strane formulovaný predmet /ciele, úlohy/ na druhej strane vlastný obsah učiva rozdelený prehľadnou formou do tematických celkov pre jednotlivé ročníky. Rozlišujeme viac typov učebných osnov:

          • Lineárne – postupné osnovy sa vyznačujú tým, že určujú lineárny postup pri preberaní učebnej látky bez opakovania.
          • Cyklické osnovy určujú periodický návrat k jednotlivým prvkom a ich preberanie na vyššej úrovni zovšeobecnenia.
          • Rámcové osnovy určujú základné úlohy predmetu a postupnosť vyučovacích tém.
          • Podrobné osnovy uvádzajú ku každej téme pojmy a príklady, ktoré majú žiaci poznať.
             

          Učebné osnovy plnia funkciu predpisu pre činnosť učiteľa i žiakov. Preto k nim treba pristupovať ako k projektu výučby.



           

          XI.

          ZÁVER

          Činitele pre tvorbu Školského vzdelávacieho programu školy na školský rok 2022/2023 boli:

          • zákony a všetky zákonné a vykonávacie predpisy, nariadenia, dokumenty, UP, POP a ďalšie pokyny, 
          • koncepcia rozvoja a ciele školy,
          • swot analýza a hodnotenie činnosti školy v školskom roku 2021/2022,
          • záväzne dokumenty a materiály školy (štatút, pracovný a organizačný poriadok, mzdové predpisy, kolektívna zmluva, sociálny fond, BOZ a PO),
          • tradície školy,
          • časový plán organizácie školy,
          • hodnotiace správy,
          • materiálovo-technické podmienky školy,
          • výsledky spolupráce s rôznymi inštitúciami,
          • predpokladané finančné možnosti školy.





           

          PRÍLOHY: 1. Učebné plány

           



           

          Tento školský vzdelávací program je voľný, dlhodobý dokument, ktorý sa bude postupne dopĺňať a upravovať na základe prínosov, ktoré do výučby prinesie a po podrobnom rozbore v priebehu zavádzania ŠVP do praxe.

           



           

          Odorín,  04.09.2023                           Mgr.Zdenka Poklembová DiS.art. riaditeľ SZUŠ Odorín